Dragi čitatelji, danas pišem svoj prvi članak o jagodi.
To
je bio moj maturski u srednjoj i
u njemu se nalazi osnovni podaci o
jagodi, kako se uzgaja, koji su ekološki uslovi i sorte jagode.
To će dobro doći za osobe koje se žele baviti uzgajanjem jagoda možda vam i ovo pomogne.
Uvod
Jagoda (lat. Fragaria) je rod biljaka iz porodice ruža. Jagoda je najznačajnija voćna vrsta iz više razloga: lako se razmnožava, rano prorodi, rano dozrijeva, daje vrlo kvalitetne plodove koji se mogu iskoristiti u različite svrhe. Višegodišnja je zeljasta grmolika biljka koja živi pet do šest godina. U intenzivnom uzgoju nakon dvije do tri godine se preporučuje zasaditi novi zasad jer kvaliteta plodova nakon druge godine opada. Jagoda je voćka koja poslije sadnje najbrže prorodi. Vijek eksplatacije joj je 4 godine, a ukupni vijek življenja 5 do 8 godina. Korijen jagode je dlakav, glavna mu je masa u tlu do 25 cm u dubini i širini. List je trodjelan i nazubljen. Za jagodu je karakteristično da se razmnožava vriježama. Cvijet je dvospolan ima 10 do 16 čašičnih listića, i u pravilu 5 do 8 latica. Plod je sastavljen, i naziva se jagoda.
Izbor položaja za podizanje nasada
Kao najpovoljniji položaj za uzgoj jagode pokazale su se uz doline rijeka ili uz njihove pritoke zbog niske nadmorske visine (do 200m), bez nagiba ili sa blagim nagibom (3 do 5%) što jagodi najviše godi. Na tlima neutralne reakcije i lakše strukture (građena od šljunkovito-pjeskovitih, ilovastih ili glinastih naslaga u odgovarajućim omjerima) jagoda daje najbolje rezultate. Obzirom na klimatske uslove, probleme mogu stvarati rani jesenski ili kasni proljetni mrazovi, stoga se preporučuje izbjegavanje područje sa učestalim mrazovima. Nestašice voda za navodnjavanje tijekom vegetacijskog perioda ne bi trebala biti problem ako se jagoda sadi kraj rijeke i pritoka. Ako to nije slučaj navodnjavanje je obavezno. Također treba izbjegavati područja sa jakim vjetrovima.
Priprema tla za sadnju jagode
Prije same pripreme tla vrlo je bitno voditi računa o plodoredu. Jagoda na istu površinu dolazi tek nakon 3 godine. Također se preporučuje da se jagodi ne sadi iza određenih kultura kao što su krompir,paradajz ili neke druge vrste jagoda. Kao dobre predkulture jagode su žitarice (zob, ječam i slično) i leguminoze.
Priprema tla obično započinje oranjem. Za jagodu potrebno je oranje na dubini 30 do 40 cm. Oranje se mora obaviti 15 do 30 dana prije sadnje. Preporučuje se pri oranju zaorati prethodno uzgojene kulture za zelenu gnojidbu. Nakon toga slijedi poravnjanje i usitnjenje tla sa tanjiračama. Gnojivo je potrebno unijeti toliko duboko da bude biljci odmah na raspolaganju. Najprije se prihrani sa 800 do 1000 kg/ha NPK gnojivom formulacije 7-14-21, a zatim se u tlo 30 do 50 t/ha stajskog đubriva. Gnojivo se unese tanjiranjem dublje u tlo i s njim se dobro izmješa. Kad priprema završi, upotrebom drljača ili freze površina tla se fino usitni i poravna kako bi se mogle izrađivati gredice.
Vrijeme i tehnika sadnje jagode
Kako je jagoda višegodišnja zeljasta biljka može se saditi tokom cijele godine, ali sadnice jagode se prepouručuju saditi krajem sedmog ili početkom osmog mjeseca jer tada će sadnica dati siguran i kvalitetan urod u sljedećoj vegetaciji. Prerana ili prekasna sadnja može se negativno odraziti na razvoj rasada i urod sljedeće godine.Ako tlo prije sadnje nije dovoljno vlažno potrebno ga je prethodno natopiti. Danas se sve češće sadnja obavlja frigo sadnica koje nakon vađenja iz hlađenog skladišta treba najprije polagano odmrznuti, zatim navlažiti i u što kraćem vremenskom periodu posaditi. Sadnja se može obavljati ručno ili mehanički. Ako se obavlja ručno, sadi se rašljastom sadilicom kojom se korijen utiskuje u što prirodniji položaj tj. da stoji uspravno. Mora biti utisnuto u tlo do visine korjenog vrata. O pravilnosti sadnje ovisi hoće li se sadnica primiti ili neće. Stoga se mora voditi računa i o dubini sadnje.Ni preplitka ni preduboka sadnja nisu dobre jer u prvom slučaju će se korijen osušiti, dok preduboka sadnja će izazvati sporije nicanja i lošiji primitak. Posađenu sadnicu dobro je još prstima pritisnuti u tlo. Nakon završetka sadnja nasad je potrebno obilno zaliti vodom i vlažnosti održavati barem još dvije sedmice.
Ekološki uslovi za uzgoj jagode
U pogledu ekoloških uslova nije veliki probirač. Uspijeva i na 3000 m nadmorske visine, ali ipak najbolje rezultate daje na nadmorskim visinama do 1000 m. Može podnijeti temperature i do -40 °C, a najosjetljivija je u fazi cvjetanja, jer otvoreni cvijet strada već na -2 °C, a najpogodonija temperatura u fazi cvjetanja i oplodnje je do 26 °C. Najbolje rezultate daje ako se gaji na crnoj foliji budući da se tada plodovi u većoj mjeri štite od truležnice, svijetlost se bolje koristi, a i okopavanja su isključena. Jagoda za svoj uzgoj zahtjeva plodno, rastresito, humusom bogato i dobro obezbjeđeno zemljište vodom.
Održavanje nasada
Sadnice 10 do 14 dana nakon sadnje imaju razvijena 2 do 3 lista uz sam razvoj sadnica nikako se ne smiju zaboraviti korovske biljke koje se razvijaju u istim životnim uvjetima. Osim preventivnog tretiranja prije polaganja folije treba obratiti pažnju i na one korove koji niču iz dubljih slojeva tla. To su najčešće jednogodišnji travnati korovi. Kad narastu do 5 cm visine potrebno je uči u nasad i ukloniti ih pljevljenjem. Nakon 20 dana razviti će se cvjetovi. Njih treba odstraniti kako bi se omogućio brži razvoj sadnice. U fazi naintenzivnijeg rasta jagoda počinje stvarati i vriježe. Vriježe nisu poželjne kao ni cvjetovi pa se i njih tretira kao nametnika za čiji razvoj biljka troši mnogo hrane. Najjednostavnije je vriježe ukloniti makazama. Nakon prve godine održavanja nasada svodi se na spriječavanje razvoja korovo i zaštitu od bolesti i štetočina. Korove iz sadnih mjesta koji ugrožavaju grmove uklanjaju se pljevljenjem, dok se oni između redova suzbijaju hemijskim putem. Nakon završetka zime dobro je očistiti staro, odumrlo lišće i osušene vriježe, te odstraniti ih sa plastike. Time se pospješuje prozračivanje nasada i spriječava zadržavanje vlage što pridonosi boljem zdravstvenom stanju. U proljeće nasad ponovo treba zaštiti od bolesti i štetnika, a poželjno je napraviti i prihranjivanje. U sušnom, ljetnom periodu potrebno je navodnjavati.
Sorte jagode
Sorta čini 50% uspješne proizvodnje. Danas postoji preko 10.000 sorti jagode vrlo je teško odabrati najbolje sorte za uzgoj. Proizvodno su najvažnije jednorodne sorte, dok su mjesečarke ( stalno rađajuće) pogodnije za amatere.
Najpoznatije su:
* arosa
* quuen elisa
* alba
* miss
AROSA
Uzgaja se uglavnom u kontinentalnim predjelima srednje Europe. Srednje je bujnosti, uspravnog rasta i visoke rodnosti. Vrijeme cvjetanja je srednje kasno. Svaki cvijet ima 5 do 8 okruglih latica, a prašnici su normalno razvijeni i vrlo bogati polenom. Vrijeme dozrijevanja je srednje kasno. Plod je krupan, pravilno koničnog oblika, tamnije crvene boje, sjajan. Veličina ploda je konstantna zahvaljujući potpunom cvjetanju. Potpuno dozreli plodovi su dobrog izgleda i organo leptičkih svojstava sa uravnoteženom količinom šećera i kiselina, te intenzivnog su mirisa. Meso ploda je čvrsto, crvene boje i slatkastog ukusa. Slabe je otpornosti na Botrytis i antraknozu. Dobro podnosi manipulaciju nakon berbe, te je pogodna sorta za programiranu proizvodnju.
Queen Elisa
To je biljka srednje bujnog rasta sa dosta listova, ujednačenog oblika grma. Listovi su srednje veliki do veliki, nazubljeni, svijetle zelene boje izraženog sjaja. Vrijeme cvjetanja je rano. Plod je srednje veličine, stožastog oblika, ukusan, sjajno, crvene boje. Ovo je rana sorta za kontinentalna područja. Dosta je boljih organoleptičkih svojstava, manjih plodova ( 20-25 g), ali je zato rodnija.
Uzgaja se u zaštićenom prostoru. Biljka je izražene bujnosti, srednje uzdignuto, uspravnog rasta, osrednje produktivnosti. Listovi imaju zaobljene plojke, pilasti, srednje veličine, tamno zelene boje i imaju duge peteljke. Plod je krupan i ujednačen, vrlo pravilnog izduženog koničnog oblika, sjajnije tamnije crvene boje. Meso ploda je crveno, vrlo čvrsto, izvrsnih organoleptičkih osobina, vrlo aromatično. Ova sorta je izuzetno lijepog izgleda i odlične kvalitete plodova.
Miss
Nekada je bila vodeća sorta, a danas je potiskuju novije sorte. Rodnost joj je osrednja. Listovi su srednje veliki, okruglastog oblika, tamnozelene boje i imaju kratku peteljku. Cvijet je hermofroditan. Cvat je srednje duga. Vjenčić je srednje veličine. Plod je velik tijekom svih berbi, jajolikog oblika. Površina ploda je narandžasto crvene boje i vrlo sjajan. Meso je svijetlo crveno, slatkog je okusa sa ugodnom aromom. Ova sorta odlikuje se ranim dozrijevanjem, obilnim prinosom i krupnim plodovima. Traži nova, svježa i zdrava tla. Mana joj je što korijen napadaju različite bolesti.
Domaće sorte jagode su:
* gorela
* zenga zengana
* zenga prekosa
* pokahontas
Gorela
Srednje je bujna sorta dosta otporna na biljne bolesti. Živić joj je rastresit, a pošto je dosta osjetljiva na mraz preporučljivo ju je uzgajati u plastenicima ili staklenicima. Plodovi su joj srednje krupni i jako crveno obojeni, sa lijepim sjajem. Meso ploda je relativno čvrsto, svijetlo crveno, slatko-nakiselo i aromatično. Plodovi joj dobro podnose transport, dosta su ujednačeni po veličini i kvalitetu. Sazrije u drugoj polovini maja.
Zenga zengana
Ovo je srednje kasna sorta. Počinje sa zrenjem u trećoj dekadi maja. Raspon sazrijevanja joj iznosi oko 20 dana. Sorta je bujne snage rasta i izdržljivosti. List joj je tamno zelen, dobro se prilagođava različitim ekološkim uslovima. Dosta je otporna prema biljnim bolestima ali povremeno pati od hloroze (pojave žutila). Rađa obilno, plod joj je srednje krupan, zarubljeno kupast do srcast, tamno crvene boje. Meso ploda je čvrsto, elastično, sočno, slatko-nakiselo, zatvoreno crvene boje, aromatično i dosta kvalitetno. Koristi se u svježem stanju, a naročito za industrijsku preradu. Sorta je dobro transportabilna.
Zenga prekosa
Ovo je vrlo rana sorta jagode, sazrijeva u prvoj dekadi maja, a berba traje oko 20 dana. Srednje je bujna sorta. Živić je vrlo zbijen i uspravan. Stvara dosta živića. Prilično je otporna na sušu i biljne bolesti, povremeno je sklona hlorozi. Cvjeta srednje rano i dobro rađa. Plod je sitan do srednje krupan, loptasto srcast, jako crveno obojen, sladak i aromatičan. Koristi se u svježem stanju, a pogodna je i za smrzavanje.
Pokahontas
Ovo je srednje rana sorta, koja sazrijeva u drugoj polovini maja, a berba se proteže do druge polovine juna. Bujna je i stvara dosta živića, cvijeta kasno i relativno je otporna prema kasnim mrazevima i pepelnici, a na slabo alkalnim zemljištima sklona je pojavi hloroze, dobro rađa, plod je srednje krupan, loptasto kupastog oblika, izrazito crven, a mezokarp je svijetlo crven, čvrst i sočan.
Bolesti jagode
Siva plijesan jagode
Ova bolest napada plodove, cvjetove, peteljke lista i list. Zaraženi cvjetovi se suše i izgledaju kao spaljeni. Na zelenim plodovima javlja se svijetlo smeđa pjega, a plod je na tom mjestu mekan. Na tom istom mjestu se kasnije formira prljavo bijela paučinasta presvlaka. Zaraza je česta kod plodova koji dodiruju tlo, foliju. Zaštita se mora provoditi primjenom fungicida.
Crvena trulež korijena jagode
Crvena trulež korijena je najopasnija bolest jagode jer se teško suzbija, a tlo ostaje zaraženo od 3 do 15 godina. Zaražene biljke jagode prestaju s rastom i ostaju niže od zdravih biljaka. Zaražene biljke često ne plodonose, a ako donose plodove, oni su sitniji i suše se. Kod zaraženih biljaka masa glavnoh korijena je reproducirana, ali se stvara veći broj sekundarnih korijenčića. Od preventivnih mjera moguća je sadnja nekoliko rezistentnih sorata jagode.
Obična pjegavost lista jagode
Bolest napada lišće rijetko plodove. Na lišću se javljaju pravilno okrugle pjege promjera 2 do 5 mm. Javljaju se u skupinama pa mogu prekriti veći dio plojke. Osim na listovima, simptomi se mogu javiti i na peteljkama lista i dijelovima cvijet. Na plodovima se bolest javlja vrlo rijetko uzrokujući plitka, tamna udubljenja. Zaštita se provodi čim se primjete prvi simptomi i to fungicidima na bazi tolilfuanida, azoksistrobina, kaptana.
Palež lista jagode
Bolest napada lišće i plodove. Simptomi se javljaju u sedmom i devetom mjesecu na starijem lišću. Tijekom zime i proljeća na zaraženim listovima, koji ostanu pričvršćeni za biljku, formiraju se piknidi. Piknospore se raznose samo vodom, ne i vjetrom. Simptomi se javljaju tek ljeti kada porastu temperature. Zaštita fungicidima započinje prije pojave simptoma.
Crvena pjegavost lista jagode
Ovo je prva bolest koja se javlja u proljeće na listovima jagoda. Tipični simptomi nastaju na listovima mada se mogu pojaviti i na peteljkama lista i cvjetovima. Ova bolest se može naći i na stabljici imaju oblik izduženih pjega ili pruga. Na cvjetovima se javljaju smeđe tačkice. U jesen se može provesti prskanje jednim od fungicida na bazi bakra, na bazi tolilfluanida, iprodiona i azoksistrobina.
Antraknoza jagode
Bolest napada cvjetove i plodove. Tipični simptomi su vodenaste ili tamno smeđe pjege koje kasnije pocrne. Pjege se uvijek malo udubljene u plod. Napadnuti plodovi mogu se potpuno osušiti. Na cvjetovima se bolest javlja u obliku paleža. Zaražene plodove treba sakupiti i odstraniti iz nasada. Djelotvorni su fungicidi na bazi tolilfluanida, azoksistrobina.
Štetočine jagode
Koprivina grinja
Ova štetočina još se naziva i crvenim paukom. Štetočina napada lišće. Zaraženo lišće puno je sitnih bjelkastih račkica koje se spajaju, lišće postaje pošarano i sliči mramoru. Kasnije, lišće se počinje sušiti, nekrotizira i otpada. Na jače zaraženim biljkama prirod je manje, plodovi su sitniji i slabije kvalitete. Prvo se uočava na pojedinačnim biljkama, sa njih prelazi na susjedne. Suzbijanje koprivine grinje obavlja se preventivno higijenskim mjerama koje se sastoje od uklanjanja korova iz objekata i oko njih, redovitog iznošenja i spaljivanja biljnih ostataka, a u zaštićenom prostoru podizanjem vlage zraka čestim zalijevanjem biljaka, mehaničkim ispiranjem pauka sa lišća i sl. Upotrebljavaju se sva hemijska sredstva te fungicidi koji sadrže sumpor.
Voštana štitasta uš
Najčešće napadaju zakorovljene jagode. Zaražene se biljke suše i uginu. Zaraza se širi u krugovima što se lako primjeti. Tretira se insekticidima na bazi malationa, diazinona, fosalona i dr. u vrijeme početka napada. Na manjim površinama poželjno je uništavati zaraženo lišće pa i cijele biljke kako bi se spriječilo širenje zaraze.
Pipa jagodine peteljke
Štetočina napada peteljke lista i cvijetne stabljike. Glavne štete prave odrasli oblici odlaganjem jaja u peteljke listova i cvijetne stabljike u kojima rilom izbuši nekoliko rupica čime se prekida kruženje sokova pa list i cvijet počinju venuti. Koriste se insekticidi na bazi fosalona, fenitrotiona, dlazinona.
Jagodina lisna uš
Napada mlado lišće. Napada mlado lišće i peteljke koje su obilno prekrivene mednom rosom. No najviše je nepoželjna jer prenosi više vrsta virusa jagode.