utorak, 8. svibnja 2018.

1 maj

Vozdra narode,

Možda  kasnim  sa  ovom temom ali red je da nešto napišem o tome.
Tema je 1. maj.
Šta on to predstavlja za ljude sa balkana,pretežno znači dobor provod sa rodbinom ili prijateljima uz kvalitetan roštilj.
U ostatku svijeta to nije baš tako,naprotiv ljudi su radili taj dan.
Taj 1. maj je značajan zbog nekih protesta ali nisam bio siguran i odlučio sam to potražiti na internetu.

Našao sam zanimljive stvari i sad ću ja vama to prenijeti.


Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu dana 1. maja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt.


Cijelo 19. stoljeće bilo je obilježeno bezdušnim iskorištavanjem radnika. Niske nadnice i višesatni dnevni rad, od 12, čak i 18 sati za odrasle pa i djecu, iscrpljivao je ljude koji su u svim zemljama razvijenog kapitalizma štrajkovima zahtijevali dostojnije uvjete rada i života. Štrajkaški pokreti doživjeli su najveći zamah u SAD-u.

Dana 1. maja 1886. godine u Chicagu je prosvjedovalo oko 40.000 radnika ističući zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je prosvjednika uhićeno, a vođe štrajka izvedeni su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.


Dana 1. maja 1886. godine u Chicagu je prosvjedovalo oko 40.000 radnika ističući zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je prosvjednika uhićeno, a vođe štrajka izvedeni su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

U spomen na krvoproliće u Chicagu, na 1. kongresu Druge internacionale 1889. godine odlučeno je da će se 1. maja svake godine održavati radničke prosvjede. Već od sljedeće 1890. godine taj datum postaje međunarodnim danom opće solidarnosti radništva.

Evo vidite da je u Americi prvi maj praznik rada,a to se obilježava u cijelom svijetu kao Međunarodni praznik rada.Kod nas na Balkanu je to drugačije mi to proslavljamo sa roštiljem,ćevapima,okretanjem janjeta itd. Nema tu ništa loše samo ako se ima može se svaki dan potpaliti dobar roštilj.

Nadam se da vam se dopao ovaj blog.

Pisao i kopirao tekst:Muhamed Durmić
Urednik:Amila Smajlović

I za kraj danas je 8 maj hahah dobro sam se sjetio ovo da objavim.

srijeda, 2. svibnja 2018.

Behar

Vozdra narode,

Danas ću pisati o beharu. Svi  znate  da  je  behar  vjesnik  proljeća  ili  barem ga  ja  tako  shvatam.
Međutim,behar  kao  riječ  je  upotrebljena  i  za  naslove  novina  i  u  pjesmi  Dine  Merlina "Bosnom  behar  probeharao."
O  tome  opširnije  u  tekstu.


Prvo  ću  pisati  o  beharu   koji  se  pojavljuje  na  rodnim  pupovima  voćaka.

Behar je naziv za cvijeće drveća iz roda Prunus i nekih drugih biljaka koje posjeduju slično cvijeće za kratko vrijeme tokom proljeća. Behar može biti bijele ili roza boje u zavisnosti od vrste drveta. Behar od nektarina, breskvi, višnji i nekih badema je najčešće roza boje, a behar od šljiva, jabuka, nekih višnji i većine badema je bijele boje.
Uloga behara je da proizvede polen i privuče pčele da se izvši polenizacija potrebna za reprodukciju i proizvodnju voća.
Povezana slikaDrveće behara u proljeće i karakteristično je još po tome što prilikom vjetra latice behara se lako otkidaju i padaju na tlo i tako okružuju tlo oko drveta. Po ovoj karakteristici se razlikuju drveća koja beharaju od drugog drveća.Povezana slika

Behar (časopis)  je časopis pokrenut 1900. godine namijenjen muslimanskoj porodici sa podnaslovom List za pouku i zabavu. Pokretači Behara su bili Edhem Mulabdić, Safvet-beg Bašagić i Osman Nuri-Hadžić. Veletrgovac iz Tešnja Adem-Aga Mešić je osigurao finansijsku stranu izlaženja lista, te se smatrao i vlasnikom Behara. Prvi broj časopisa je izašao 1. maja 1900.Neprekidno je izlazio deset godina, dva puta mjesečno. Od 1927-45. godine nastavio je izlaziti pod nazivom Novi Behar. Časopis je objavio mnogo bošnjačkih balada, kao i građu iz područja usmene književnosti. Od 1993. godine časopis pod istim imenom Behar izdaje Kulturno društvo Bošnjaka Hrvatske-Preporod..
Novi behar, časopis pokrenut 1927. godine i nastavak Behara, je list koji je izlazio dva puta mjesečno do aprila 1945, a donosio je priloge iz područja književnosti, historije, islamske nauke i dr. Vlasnik lista je bila "Islamska dionička štamparija" sve do 1944, a od početka 1944. vlasnik je bilo muslimansko kulturno društvo "Narodna uzdanica". Prvi urednik bio je književnik Husejn Đogo Dubravić, kojeg je 1930. godine u uredničkoj fotelji naslijedio Alija Nametak.
Prvi broj lista štampan je 1. maja 1927. Izlazio je neprekidno sve do 1943. godine, dakle punih 16 godišta, a od sedamnaeste godine postojanja izašlo je 6 brojeva. Novi behar odigrao je važnu ulogu u prosvjetnom i kulturnom životu muslimana Bosne i Hercegovine. Saradnici lista su bili: Safvet beg-Bašagić, Edhem Mulabdić, Ahmed Muradbegović, Hamid Dizdar, Alija Nametak, Husejn Đogo Dubravić, Ilija Dobradžić, Tin Ujević, Muhamed Hadžijahić, Omer Čampara, Atif Ljubović, Hamza Humo, Hasan Kikić i dr.

Evo tekst pjesme Dine Merlina "Bosnom behar probeharao",a nakon teksta ide i audio verzija da čujete kako je to dobra pjesma nije što je patriotska ali je stvarno dobra.

BOSNOM BEHAR PROBEHARAO 

Kelner vino natoci
da pijane oci ne gledaju vise u nju
od veceras nam srca zajedno nisu
razdvojeno put putuju

Ref. 2x
Bosnom behar probeharao
mene zivot razocarao
svuda behar na nju mirise
a ja uzdisem


Malo car, malo sluga
malo sreca, malo tuga al' ljubav ostaje
ovo moje ludo srce nikad nije znalo
da slaze i da sakrije

Ref. 2x

Kelner vino natoci
da pijane usne istinu progovore
zbog nje sam izdao Boga i staru ljubav
i sve sto sveto je

Ref. 2x

Bosnom behar probeharao
mene zivot razocarao
bosnom behar na nju mirise
a ja uzdisem..
Evo link sa audio verzijom:https://soundcloud.com/dj_rash11/dino-merlin-bosnom-behar
To je to od ovog bloga nadam se da će vam se svidjeti.

Pisao i kopirao tekst: Muhamed Durmić
Urednik: Amila Smajlović